Towarzystwo Rozwoju Okolic Omulewa Razem dla wszystkich

10 lat działalności Towarzystwa Rozwoju Okolic Omulewa „Razem dla wszystkich” w Jabłonce PDF Drukuj Email

Zaczęło się jakby wczoraj, a gdy zerkamy do kalendarza przypomina się, że minęło już 10 lat od naszego pierwszego spotkania w Dzień Kobiet 2006 r. Był to czas pracy, wspólnej integracji,  szukania pomysłów i  ich realizacji.  Cieszymy się z tego co osiągnęłyśmy ,  a największą nagrodą za naszą pracę jest uznanie odwiedzających nas gości i samych mieszkańców. Zaczęło się od próby znalezienia sposobu na zmianę otoczenia, zaangażowania  mieszkańców do wspólnej pracy, spotkań i znalezienia sposobu na poprawę jakości życia. Jasne, że mogłyśmy to robić bez zakładania Stowarzyszenia, jednak sama organizacja otwierała przed nami  możliwości znalezienia funduszy, a przy okazji skupiała nas na wspólnym celu,  dodawała energii , wzmacniała motywację  i robi to nieustannie od dekady. .

W  ciągu tych 10 lat organizowaliśmy koncerty i wystawy, jeździliśmy na szkolenia i organizowaliśmy je dla naszych mieszkańców,  przygotowujemy imprezy plenerowe  i zmieniamy wygląd naszych miejscowości:  Wikna, Jabłonki i Nataci.  Utworzyliśmy szlak rowerowy wokół jeziora Omulew i dwa szlaki piesze. W Wiknie stanęła „Kuchnia letnia”, gdzie na zamówienie przygotujemy posiłki z produktów pochodzących z lasu.

Najmłodszym  dzieckiem Stowarzyszenia jest „Kraina 7  Osobliwości” – wioska tematyczna związana z jeziorem Omulew oraz jego mieszkańcami:  Wodnikiem Omulkiem i jego rodziną, których nie  sposób nie polubić, gdy się ich pozna.  Wioska przygotowała szereg atrakcji dla odwiedzających  gości, m.in. spacer edukacyjny po Szlaku Starego Mazura i odwiedziny w Eko-skansenie narzędzi rolniczych, zabawy z Wodnikami  „Na podwórku Pradziadka”, pieczenie chleba w piecu na dworze, warsztaty i inne atrakcje. Do wizyty zapraszamy grupy szkolne i dorosłych. Zapewniamy , że nikt nudzić się nie będzie.
Przed nami kolejne  lata. Dla nas świat nigdy nie będzie za duży, ani za mały. My wiemy co chcemy osiągnąć.  Dobrze znamy radość, jaką daje nam wspólna praca, obserwujemy pozytywne zmiany, które zachodzą w nas i naszej małej ojczyźnie.
Wszystko to jednak nie byłoby możliwe gdyby nie wsparcie osób i instytucji, które zechciały z nami współpracować i  wiele razy pokazały, że nie są im obojętni ludzie z małych wiosek.  
Za  wspólne 10 lat, wsparcie i przyjaźń dziękujemy:
Barbarze Margol, Nidzickiemu Funduszowi Lokalnemu  i Krzysztofowi Margolom- NFR „NIDA”- rodzicom chrzestnym naszej organizacji, Miejskiemu Ośrodkowi Pomocy Społecznej , Urzędowi Miejskiemu w Nidzicy , Starostwu Powiatowemu w Nidzicy, LGD Brama Mazurskiej Krainy, Nadleśnictwu Nidzica i Nadleśnictwu Jedwabno, Bankowi Spółdzielczemy w  Nidzicy, Firmie AVIVA,  Fundacji Wspomagania Wsi, - dr  n. med. Krystynie Zieniuk z Zespołem z Wojskowego Instytutu Medycznego w W-wie, Krystynie Niteckiej z F-my Polpharma, Firmie MAVIT z W-wy,  LOT Powiatu Nidzickiemu, Nidzickiemu Ośrodkowi Kultury, Fundacji Kronenberga, lokalnym firmom: Agroturystyka „Ranczo”, „Frajda”, „Zajazd Myśliwski”, „Z.Kozuba i Synowie”, Zakład Stolarski Edward Wójcik, Dr. Annie Nykiel,  Ks. Krzysztofowi Kuleszo,  Ks. Rolandowi Zagóra, ks. Andrzejowi Midura, Jance.Malinowskiej i Jerzemu Kosior,  Hannie Urbanowicz,  Mykoli .Porebyk, Sołtysowi Jabłonki Piotrowi Ziemskiemu, Sołtys Wikna – Halinie Wójcik, Kazimierzowi Rykowskiemu, Ryszardowi Kumelskiemu,  Hannie i Markowi Stankiewiczom,  Barbarze i Kazimierzowi. Olszańskim, Agnieszce i Jackowi  Dachowskim, ,  Jadwidze Bardyszewskiej, Władysławowi. Nowosielskiemu, Mariuszowi Kostowskiemu, Hubertowi Domańskiemu, Państwu Pawliszewskim, Żanecie i Andrzejowi Gęsiarz – Firma Amga, ZS nr 2 w Nidzicy, ,wspaniałym mieszkańcom i przyjaciołom, którzy również udzielili nam wsparcia, a których z imienia lub nazwy  nie wymieniliśmy.
Do zobaczenia nad Omulewem!

https://www.youtube.com/watch?v=CdE2qUVJe24&feature=youtu.be

https://www.youtube.com/watch?v=hOV3ek4o3YE

https://www.youtube.com/watch?v=NbctFjcamYs&feature=youtu.be

Katarzyna Ziemska

 

Nasza strefa

O nas

Wspieramy inicjatywy społeczne w zakresie dobroczynności, kultury fizycznej i sportu, ochrony zabytków, ochrony środowiska, edukacji i rozwoju gospodarczego.

Galeria

Spływy kajakowe

Spływ kajakowy

Szlak rowerowy

Ścieżka dydaktyczna

Strefa ciszy i ...Europejski Fundusz Rolny na Rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich. Europa inwestująca w obszary wiejskie.
Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Osi 4 - LEADER Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013
Instytucja Zarządzająca Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013 - Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi